Először is, moziba menni egy közösségi élmény, sokan vagyunk a moziteremben és mind ugyanazért ülünk be, vagyis, hogy megnézzünk egy lebilincselő filmet és kikapcsolódjunk arra a másfél-kétórára. Együtt átélni megható jelenek sorozatát, vagy megrémülni a gyilkos fegyver elsütésekor, levegőben kapálózni a 3D effektusokon, forgatni a fejünket a Dolby Atmos nyújtotta hangzáson, átélni a 4Dx minden érzékszervünkre ható csodáit. Igen ám, de vannak azért zavaró tényezők, amiket illene betartani ahhoz, hogy ne csak mi, hanem a körülöttünk ülők is zavartalanul élvezhessék a látottakat anélkül, hogy kizökkentenénk őket.
A leggyakoribb és legidegesítőbb problémák, amelyek a mozikban megtörténhetnek velünk film nézés közben:
- Késve érkezők. Akik a film kezdése után a sötétben, mobiltelefon fényével próbálják megtalálni a helyüket és cserébe letapossák a már kényelembe helyezkedett nézők lábait és netalántán még a nyakukba is borítják a popcornt vagy a kólát, igazán kellemetlenné teszik az élményt. Értem persze, hogy nem kíváncsiak a reklámra és az előzetesre, de hogy még ahhoz képest is késve érkeznek, azt nehezen lehet elfogadni. Tetézi a kellemetlenséget, hogy a későn érkezők képesek hajolás nélkül kiegyenesedett testtartással végig vonulni a sorokon, nem ritkán kitakarva a feliratot vagy a jeleneteket.
- Székrugdosás. Gyakori probléma a széksorokra feltenni a lábakat, térddel betámasztani magunkat, ám minden egyes rezzenéssel a széksorokat is rezonálják, amely az előttük ülőket zavarhatják a film élményében. Pláne, ha sokat fészkelődnek, ne csodálkozzanak, ha rájuk szólnak.
- Telefon, okosóra világítás, vakuzás. Szintén egy gyakori helyzet, amikor a valaki nem bírja ki a film végéig és 10 percenként nézi a messenger üzeneteit vagy az időt, de nem veszi le a fényerőt a telefonján, kivakítva, zavarva a mögöttes sor nézőit. Ez egy rendkívül illetlen dolog, mert az arra érzékeny nézőket könnyen kizökkentheti a film élményéből. Tegyük meg, hogy a vetítés végéig repülő üzemmódba állítjuk a telefont, akkor nem jönnek az értesítések. Ugyanide tartozik a vakuzás, ami általában fotózás miatt van, ami viszont elvileg tilos. De az okosóra világítása is zavaró tud lenni, amikor valaki felemeli a karját és aktiválódik az óra és az bekapcsolja a számlap világítását, ezt is lehet „ne zavarj” üzemmódba állítani.
- Beszélgetés, pletyizés, hangos véleménynyilvánítás, telefonálás. Szintén egy gyakori és rendkívül zavaró dolog, amikor valaki önjelölt "audiokommentátort" játszik vagy "szinkronizálja" a feliratos filmet. A vetítés alatti beszélgetés az egyik legklasszikusabb probléma. Szerintem, ha valaki moziba jön, nem lehet olyan fontos megbeszélni való, amit a film után ne lehetne lebonyolítani. De a legegyszerűbb az volna, ha az illetők kifáradnának a teremből és kint beszélnék meg a halaszthatatlan diskurzust, hogy ne zavarják a többi nézőt. Szorosan ide kapcsolódik a telefonálás, ami szintén nem a nézőtérre tartozik, ráadásul miért is van bekapcsolva a telefon előadás közben?
- Folyamatos ki-be mászkálás. Az előbbiből adódik, hogy vannak, akik rendszeresen átjáróháznak használják a mozit és ki-be mászkálnak valamilyen okból kifolyólag. Nyilván egy felfázás vagy egy hasmenés nem túr halasztást, de azért egy kétórás filmet egy egészséges embernek ki kell tudnia bírni wc használat nélkül. Telefonálni kijárni meg a többi nézővel tiszteletlenség. Úgy gondolom, hogy aki nem tud telefon nélkül megmaradni, maradjon otthon filmet nézni!
- Popcorn dobálás. Ez igazából egy viccesnek ható dolog egy vidéki városi moziban láttam, hogy a másokat zavaró nézőket egyesek popcornnal dobáltak, hogy hallgassanak el a film alatt, nyilván nevelési célzattal. Ezzel csak az a gond, hogy másokat is eltalálhatnak a szemekkel, kizökkentve őket is a film élményéből. Ráadásul kelletlen szemetelés is, amivel a mozit szennyezik be és a takarítóknak adnak plusz munkát.
- Csámcsogás-zacskózörgés. Lehet azt a popcornt, nachost csendesen is enni, a szotyizás, chipsezés miatti zacskócsörgés rendkívül sokat elvesz a film élményéből. Nem véletlen, hogy a mozik csak a saját büféjükben vásárolt elemózsiást engednék a nézőtérre, hiszen a popcornos kosarak nem hangosak, nem zörögnek és nem vesznek el ezáltal a film élményéből sem.
- Gyorséttermi kaja evés. Az előzőhöz hozzátartozik a nem a mozi büféjéből származó ételek megjelenése a nézőtéren, amikor a gyorséttermi kajákat fogyasztják, beterítve a nézőteret az olajos, jellegzetes mekis kajaszaggal. Egyszer láttam, ahogy a kfc-s kosárból előhalászva a csirkeszárnyakról az egyén leszopogatva a húst az olajos csontokat a mozifotelekre dobálta, majd ott is hagyta, mint aki jól végezte dolgát. Gyomorforgató és undorító is egyben, nem véletlenül vannak kitiltva ezek is a nézőtérről.
- Szemetelés, nacho szósz szőnyegbe taposás. A legaljasabb dolog, amit egy néző megtehet a mozival szemben. Igaz, hogy a mozi személyzete minden előadás után összetakarít, de ne menjünk el amellett, hogy ez nem azt jelenti, hogy majd ők is viszik ki a szemetet, amit magunk után hagyunk. Nem egyszer olyan disznóólat képesek az emberek csinálni, hogy kiborul a kóla, végigfolyik a lejtős nézőtér padlózatán mindenki lába alá, ragacsossá téve az egész felületet, a többi néző komfortérzetét jelentősen csökkentve. Nem mondom, akadnak balesetek, véletlenek, de nem szólni a személyzetnek erről, arcátlan dolognak tartom. Ugyanez a kategória a szétszórt popcorn, a szőnyegbe beletaposott nacho szósz, amitől a mozis haja égnek áll.
- Szexpáholy. Gyakran nevezik a mozi utolsó sorát szerelempáholynak, ahol a szerelmesek intimebben vannak együtt, sőt egyes mozik még kedveznek is nekik például páros mozifotelekkel. De amikor mindez vad orgiába torkollik, szexuális aktussal egybekötve, az nem másokra tartozik, mindamellett, hogy közszeméremsértő is. A moziszékek beszennyezéséről már ne is beszéljünk.
- Rágógumi ragasztás. Valódi klasszikus, hogy a megunt, íztelenné vált rágógumit a moziszék aljára ragasztják, ami akár észrevétlenül, évekre is ott maradhat, egy nagytakarítás alkalmával sok bosszúságot okoz a mozivezetésnek.
- Gyerekek szaladgálnak. Vannak olyan mozik, ahol nem baj, ha gyerekek játszanak, szaladgálnak a film alatt. De alapjában véve nem jó, ha játszótérré válik a nézőtér előtti rész, részben a hangoskodás, részben pedig a folyamatos mozgás miatt, ami elvonja a figyelmet a filmről. Nemcsak zavaró, de balesetveszélyes a felügyelet nélkül hagyott gyermek. Nem utolsó sorban kárt is tehetnek, például a mozivászonban, ezüst vásznat összetapizva a 3D élményt teszik tönkre. És még nem beszéltünk arról, hogy vannak olyan szülők, akik 4-5 éves gyereket simán bevisznek a horrorfilmekre vagy olyan előadásokra, amit nem fog érteni vagy hamar elun és pótlólag jelenetet rendez, sok bosszúságot okoz ez a nézőközönségnek.
- Árnyjáték a stáblistában. Biztosan humoros belenyúlni a vetített képbe akkor is, ha már csak a stáblista megy. Vannak nézők, igaz kevesen, de az utolsó betűig szeretik végig nézni a filmet. Illetlenség árnyjátékkal, belemutogatással megzavarni az élményt akkor is, ha minket ez a rész már nem érdekel, legyünk másokra is tekintettel!
+ 1: Amikor a mozi gondolja úgy, hogy a nyereség a legfontosabb és lekapcsolja a stáblistát, a műsort szándékosan úgy állítja össze, hogy ne lehessen végig vetíteni azt, ez főleg egy Marvel film esetén kellemetlen. De még ennél is rosszabb, amikor a mozi személyzete szólítja fel a maradék nézőt, hogy hagyják el a termet, mert vége van a filmnek és nincs a végén semmi plusz. Nem, a filmnek akkor van vége, ha az utolsó betű is elhagyja a vásznat. Bár ez a gyakorlat egyre ritkább már, vándormoziknál még előfordul, ahol egy napba bele kell sűríteni egy hónapnyi filmtermést.
A mozik egyébként különféle módokon hívják fel a látogatók figyelmét a helyes viselkedésre, például a közösségi oldalakon videók segítségével, de a filmek előtt is gyakran látunk bejátszásokat arról, hogy kapcsoljuk ki a mobiltelefonokat. A problémás esetek kiszűrésére azt mondják, hogy szólni kell nekik. Csakhogy, ha valaki már kijön a filmről, lemarad fontos részletekről. Ez sajnos nincs megoldva jól, nyugaton például telefon vagy sms vonalat tartanak fent ezeknek jelzésére, nem kell kijönni a filmről.
Nagyjából a nézőközönség tud viselkedni, egy-két kirívó eset előfordul, kisebb összezörrenések, kellemetlenségek a nézőtéren többnyire megesnek. Ezeket könnyű szerrel kezelni lehet, szép szóval, kéréssel és ezek többnyire működnek is.