Ma Magyarországon a fogyatékkal élők helyzete és megítélése javuló tendenciát mutat. Különféle kedvezményeket vehetnek igénybe, továbbá az akadálymentesítésre is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek. A sok esetben előforduló szerzett vagy velük született fogyatékosság velejárói lehetnek többek között a fizikai fájdalmak, korlátok és csökkent helyváltoztatási képességek. Ezek mind olyan tényezők, ami miatt a legkevesebb, hogy különféle módokon segítjük őket.
Egyes mozik kedvezményes jegyárainál is feltüntetésre kerültek a diákok, nyugdíjasok, gyermekek mellett a fogyatékkal élők, akik igénybe vehetik az olcsóbb jegyárat. Még nem annyira elterjedt, de a nagy hálózatok és néhány független mozi már alkalmazza ezt a kedvezményt típust. Bár az akadálymentesítettségen még van mit behozniuk a moziknak. Itt nem csak a kerekesszékes személyekre, hanem a vakokra, nagyot hallókra, értelmi fogyatékkal élőkre is gondolok. Persze az emberek többsége leginkább a tolószékesekre asszociál ilyenkor, de ez egy másik téma és nem ebben az irányban tapogatóznék.
Ami miatt elkezdtem ezt a bejegyzést, az egy konkrét eset miatt történik. De mielőtt ebbe belemennék, szeretném az idehaza és a környező országokban alkalmazott általános gyakorlatokat végig venni, hogy mi alapján fogadják el vagy legalábbis kellene elfogadni, hogy valaki fogyatékkal élő. A legtöbb mozi általánosan rátekintéssel állapítja meg, hogy valaki fogyatékkal él, nem foglalkoznak az igazolással, ha például kerekesszékkel vagy két bottal érkezik egy személy. Ez volt a tapasztalatom néhány olyan helyen is, ahol egyébként elkérnék a szükséges igazolásokat. Ezt én egy nagyon emberséges dolognak vélem és jó pont, ha nem vetetnek elő szükséges igazolásokat, miközben a szóban forgó egyén két botra támaszkodik. A külföldi példákban a legtöbb esetben a fogyatékossági igazolvánnyal kell igazolni a jogosultságot. Itthon ez a Magyar Államkincstár Hatósági Igazolványa, vagy ahogyan sokan ismerik: MÁK kártya. De! Sokan nem tudják, hogy kétféle MÁK kártyát bocsát ki az államkincstár és ezek sajnos színben nem különböznek egymástól csak abban, hogy mi van rájuk írva.
- Az egyiket a magasabb összegű családi pótlékban részesülők kapják, ez a támogatás a tartósan beteg és a súlyos fogyatékos gyermekek után jár, de felnőtt fogyatékkal élők is használják. A kártya érvénytartama három év, amit minden alkalommal meg kell újítani. Viszont a jogosultság elbírálása lazább, mint a másik esetében. Hiszen tartós betegség lehet egy asztma is, nem lebecsülve ennek súlyosságát.
- A másik típusú MÁK kártyát a fogyatékossági támogatásban részesülők kapják. Ezt kimondottan csak olyan személyeknek adják oda, akik komolyabb, legalább 70%-os egészségkárosodást szenvedtek. Az egyetlen igazolvány, amivel egy fogyatékkal élő igazolni tudná egy moziban, hogy jogosult a kedvezményre. Hatálya határozatlan ideig is tarthat.
A különféle MÁK kártyás anomáliák miatt van olyan mozi, amelyik a weboldalán hivatkozik arról, hogy MÁK kártyát nem áll módjukban elfogadni. Helyette fogyatékkal élő személyeket tömörítő egyesületek, szövetségek tagsági igazolványát, ami első hallatra jó dolognak tűnik, ám ezekbe az egyesületekbe nem minden fogyatékkal élő személy tartozik bele. Ezáltal pedig hiába a megnevezés, hogy fogyatékkal élők kedvezménye, ez valójában csak egy tagsági kedvezmény. A Cinema City is idehaza csak a SINOSZ, ÉFOSZ, MVGYOSZ, MEOSZ, AOSZ, MACIE tagsági kedvezményeket fogadja el, pedig a környező országok Cinema City mozijaiban (vizsgált államok: Csehország, Lengyelország, Románia, Bulgária) elég igazolni a fogyatékkal élő igazolvánnyal, sőt Romániában alanyi jogon évi 10 alkalommal ingyenjegyeket kapnak, ezen felül pedig kedvezményesen válthatnak mozijegyet. Ez sem igazán valós kedvezmény itthon, mert a sérültek jelentős hányada marad ki a kedvezményből. Ugyanakkor viszont plusz pont jár nekik, mert a fogyatékkal élő kísérője is megkapja ugyanazt a kedvezményt. Valószínűsíthető, hogy a fenti döntések, hogy mit fogadnak el, a jóhiszemű tudatlanságból származik. Jó lenne, ha kiegészülne a dolog a fogyatékossági támogatásban részesülők MÁK kártyájával. Van pozitív példa is, a szegedi Belvárosi Mozi weboldalán a fogyatékkal élőknek MÁK fogyatékossági hatósági igazolványt, továbbá SINOSZ és MEOSZ kártyát kell felmutatnia, utóbbi esetében viszont a kísérő is kedvezményes jegyet kap.
A konkrét eset pedig egy mozgássérült barátommal való együtt mozizás alkalmával történt meg néhány hónapja. Két bottal járó egyénről van szó, aki láthatóan is mozgássérült. Szerettük volna igénybe venni a fogyatékkal élők kedvezményét. A mozi pénztárban pedig kérték a tagsági kedvezményre jogosító okmányt, amit nem tudtunk felmutatni, hiszen a barátom nem tagja egyiknek sem. Ennek hiányában közölték, hogy nem tudják kiadni a kedvezményt annak ellenére sem, hogy látszik a fogyatékossága. Ez egy rendkívül megalázó helyzetet teremtett, hiszen a barátom jogosan érezhette azt, hogy nem igazi a fogyatékkal élők kedvezménye, ahol a fogyatékkal élőket zárják ki, mert nincs valamilyen olyan tagsága, ami egy egyesülethez tartozik és nem is kötelező tagnak lenni.
Az Európai Unión belül egy közös fogyatékkal élők kártya létrehozását terjesztették be 2023-ban, amely országokon átívelő lesz, amivel különféle kedvezményekre jogosultak a használói, igazolva a fogyatékossági státuszt. Ugyanis az egyes tagállamokban kiállított különböző formátumú kártyákat nem mindegyik tagállamban nem ismerik el. Sokszor szembesültek használóik, hogy más tagállamokban kártyájukat nem fogadták el. Az új kártyával ugyanazokat a kedvezményeket igénybe lehet venni, mint a jelenlegi kártyákkal, határon innen és túl. Például egy lengyel mozgáskorlátozott is igénybe veheti a magyar kedvezményeket a parkolásnál, különféle szolgáltatások igénybevételénél vagy mozijegy vásárlásnál. Ezt azonban csak 2024-ben fogadta el az Európai Parlament és az Európai Tanács, az államoknak 2 és fél évük lesz a jogszabályaikban rögzíteni, az irányelv alkalmazására pedig 3 és félévük.
Jelenlegi magyar mozik, ahol fogyatékkal élők kedvezményt kapnak:
- Cinema City minden mozija – csak egyesületi tagsági kedvezmény
- Kultik Hálózat minden mozija
Budapesten:
- Pannónia Mozik minden mozija (Lurdy, Pólus, Gobuda, Cinema Mom, Art+ Cinema)
- Etele Cinema
- Sugár Mozi
Kelet-Magyarország:
- Mátészalka
- Ózd
Közép-Magyarország:
- Balassagyarmat
- Jászberény
- Szeged (Belvárosi Mozi)
- Szolnok (Tiszapart Mozi) – Akadálymentes vetítések
Nyugat-Magyarország:
- Balatonfüred
- Kaposvár (Szivárvány Mozi)
- Körmend
- Mohács
- Nyergesújfalu
- Tata
- Tatabánya - csak egyesületi tagsági kedvezmény