2024. november 22. péntek - Írta: Forgács Balázs
Nem tudom hogy vagytok vele, de amióta mozikkal foglalkozom, alázattal és tisztelettel vagyok a mozis szakma iránt. Mivel csak nem olyan régóta, kb. 15 éve írok a mozikról, igyekszem a lehetőségekhez képest mindig kérdezni, ha nem tudok valamit. Minden küzdelmüket, életben maradásért tett kísérletüket a szívemen viselem.

Vannak köztük olyan hasonszőrűek, mint én, akik akár relikviákat gyűjtenek, történeteket írnak vagy fotóznak, akár a bezárt mozikkal foglalkoznak vagy a multiplexekkel, akár az analóg vagy a legújabb digitális vetítőkkel törődnek. Mindenki megérdemel egyfajta a megbecsülést, akkor is, ha nem értünk egyet az újításokkal és feláll a szőr a hátunkon a futószalagon legyártott mozitermekkel, vetítőgépekkel kapcsolatban. Értéket képviselünk!

A minap rám írt egy régi vetítőgépeket gyűjtő személy. Először is elmondta, hogy ki vagy miféle, én is bemutatkoztam. Érdeklődött, hogy tudok-e neki segíteni ilyen-olyan vetítőgépek beszerzésében és tudok-e információt adni, hogy hol talál, mert szeretne beindítani egy mozi- és filmtörténeti múzeumot. Néhány információval elláttam, de amikor az én kutatómunkámra került szó, rögvest megkezdődött a f*szméregetés, ami nem tudom, hogy szakmán belül miért jó. Ő idézem: „a digitális szarokkal” nem foglalkozik, „akkor foglalkozz azzal te” és „azért más dolog kényelmesen kutatni, mint helyszínre kimenni és leszerelni egy vetítőgépet”. Na ezek azok a mondatok, amelyek egyrészt rossz érzést keltenek, másrészt ezek a szakbarbárok csak rombolni tudnak a nyersességükkel, a magas lóról való megnyilvánulásukkal és vagy nem gondolnak bele, hogy mit okoznak vagy szándékosan rúgnak egyet a másikba, nem törődve azzal, hogy amit amaz vizsgál, kutat, neadj isten a saját szabadidejét feláldozva hasonlóan fontos küldetést végez, mint ő. Csak ugye mindig mindenkinek a sajátja a legfontosabb. Ráadásul az emberünk még csak nem is mozis berkekből jött, de van egy alapítványa vagy egyesülete, amivel közbenjár egy gyűjtemény megvalósításához a Balaton mellett. A kommunikációnk a továbbiakban nem folytatódott magam részéről, az illetőt ignorálom, nem méltó, hogy segítő kezet nyújtsak számára.

Az efféle történetek nem törik le a kedvem, sőt megerősítenek és a mozi iránt töretlen marad a szeretetem, ámulatom, vonzalmam, imádatom, csodálatom. Azért írtam le ezt a szösszenetet, hogy ti is válogassátok meg, hogy kinek nyújtotok segítséget, mert lehet, hogy egy pofont kaptok köszönet gyanánt.

2024. október 11. péntek - Írta: Forgács Balázs
Az elmúlt háromnegyed év mozihistória és mozitúra termése rendkívüli módon lecsökkent és bár a háttérben folyamatos a munka, lassú az előrehaladás. A legutóbbi beszámoló utáni kutatás, a zalalövői február végén készült el, előtte két héttel már csak a helyszíni bejárás volt hátra és a fotók feldolgozása. A megjelenést követően kezdtem hozzá a főváros ikonikus művészmozijának feltérképezésének, a mélyebb kutatási munkám részeként a levéltárba is eljutottam.

A Tabán Mozi bemutatója és kutatása időben elhúzódott, majdnem kéthónapig mentem utána az információknak. Több korábbi mozivezetővel, dolgozóval beszélgettem, a Budapesti Mozitörténeti Alapítvány tagjai hitelesen dokumentálták a mozi változásait, de több információ valóságtartalma a homályba veszett, ezért a budapesti levéltárat is felkerestem, hogy végére járjak ezeknek. Néhány alap információt végül nem találtam meg, cserébe olyanok birtokába jutottam, amelyeket korábban senki nem kutatott, illetve nem jutott ilyen mélyre benne, mint én. Többek között a háború utáni fejleményekről és állapotokról. A budai – mára egyetlen – művészmozi históriája és a jelenlegi helyzet portréja április közepén jelent meg, nem kis büszkeséggel töltődve el, hiszen olvasóimat is meg tudtam örvendeztetni, mert olyat mutathattam fel, amit senki másnak nem sikerült eddig.

Kecskemét mozitörténete minden eddigi munkám leghosszabbja, a szegedit is megelőzve. A projekt valamikor júniusban kezdődött, de még most sem ért véget, mivel a korabeli szereplők, műszaki szakemberek nagyrésze elhunyt, abból tudok dolgozni, ami megmaradt, illetve azoktól tudok kérdezni, akik még élnek. Szerencsére megjelent egy könyv egy korábbi moziüzemi vállalati igazgató (Gila János) gondozásában, aki részletesen végigvezette a megye mozijainak születését és életét 1990-ig bezárólag. (A vándormozitól a Hírös Filmig) Először a korabeli lapokban kutattam és jártam végig napjainkig a városi mozik szálait. Ezt követően dolgoztam fel a könyvet, számos plusz információt kinyerve, majd ezekhez kerestem forrásokat a helyi újságokban. Szeptemberben megálltam a kutatással, mert végéhez értem annak, amit az írásos anyagokból meg lehetett tudni, viszont a személyes beszámolókra, helyszíni fotózásra még várni kell, ezért a teljes történeti anyagot nagyjából csak novemberben fogom tudni publikálni. Rendkívül sok adattal, érdekességgel és olyan részlettel is szolgálhatok, amit a könyv nem tárt fel. A kecskeméti mozitörténet egy kicsit azért is szívügyem, mert ebben a városban születtem, több helyszín emléke nosztalgikus érzéseket ébreszt bennem.

Közben szeptemberben elővettem Zalaegerszeg Art Mozi történetét és bemutatóját, amit viszonylag gyorsan sikerült rekonstruálni, hiszen maga a történet sem hosszú, az épületet 1958-ban adták át. Az átépítések dátumai és a multiplex építési láz alatti dilemma, mind-mind kiolvashatóak voltak a Zala Megyei Hírlap számaiból. A helyi múzeummal még barteleztem is, a náluk lévő fotókat sikeresen felhasználhattam ingyen, mert az általam dokumentált fotókat átadtam nekik szíves felhasználásra és megőrzésre. Ez az írás szeptember 10-én jelent meg.

Szeptember második felében elkezdtem a budapesti Pólus Center Mozi történetének feldolgozását, itt is előre haladott állapotban van a munka. Jelenleg az egykori mozisoktól várom az észrevételeiket, kiigazításaikat. Ezt követően küldöm majd meg az üzemeltetőnek jóváhagyásra, a portré megjelenése október második felében várható. Sokan furcsállhatják, hogy minek foglalkozom én a multiplexekkel? Elmondom, mert senki sem foglalkozik velük, pedig mérföldkövek a saját időszakukban, viszont a részletek feledésbe merülnek és senki nem fogja tudni honnan indultak, milyen fejlődésen mentek át és hol tartanak ma ahhoz képest.

A kecskeméti munka befejezése után fogok hozzá Pápa mozitörténetéhez, ami néhány évvel ezelőtt már terítéken volt, ám a világháború és a rendszerváltás közötti időszak kompletten kimaradt, ezt göngyölíteném fel és tenném fel újra, várhatóan december-január környékén.

Van munka rendesen. Ez akár nyugdíjig is kitart… Közben a fotózások is lecsökkentek, mivel a mozik 95%-a már megvan fotón, több helyszínen csak kiegészítő fotózásokat kell eszközölni. A mozitörténeti kutatások alkalmával meg úgy is el kell látogatnom a helyszínekre. Legközelebb Pápán lesz dolgom a mozi változásai mellett a régi mozihelyszíneket próbálom felkutatni és a két fotózást egy időpontra hozni.

2024. augusztus 02. péntek - Írta: Forgács Balázs
Egyik legnagyobb büszkeségem a mozivilág weboldalán található kutatások és a mozik hírei mellett a szinte önálló mozijegyárak bonyolult táblázata is. Négy különálló táblázat található a budapesti, nyugat-, közép-, kelet-magyarországi és vándor-kertmozikra osztva. Kezdetben csak Budapest jegyárai voltak feltüntetve és csak kimondottan a teljes árú és kedvezményes jegyek kerültek az adatbázisba, mára azonban nem csak az árak, hanem a technikai információk és szinte minden tudnivaló megtalálható a mozik parkolási információitól kezdve a bankkártyás jegyváltáson keresztül a Google értékelésig.

Az évek alatt mind egyre tökéletesebb és részletesebb információkat manuálisan gyűjtöttem ki, az adatok módosítása is a mai napig így kerülnek fel kéthavonta frissülve. Mivel a technikai információk miatt bonyolulttá és szinte olykor átláthatatlanná vált, tervek szerint későbbiekben egy külön program fogja kezelni. Ebben pedig egyszerűbbé válnak az információkhoz való hozzájutás, a technikai tudnivalókat pedig egy aloldal fogja kezelni, a Google értékeléseket viszont a program automatikusan fogja követni és megváltoztatni, ha szükséges.

Voltak elemek, amelyek az évek alatt kikoptak a táblázatokból, ilyen volt pl. az ingyenes wifi vagy a Vodafone keddi kedvezménye. Ezek egyike sem releváns információ. Ma már a törzskártyák menüpont alatt található meg a kedvezménykártyákkal kapcsolatos összes tudnivaló és a nagy táblázat alatt külön részleteztem ezeket az infókat. Igyekeztem az oszlopokat úgy alakítani, hogy átlátható legyen minden információ. A mozi neveit települések sorrendjében tüntettem fel, ha hálózathoz tartoznak, mint pl. Cinema City vagy Kultik, akkor azok előre kerültek. Elsődlegesen a jegyárakat szerettem volna felvonultatni, különválasztva a hagyományos és a 3D vetítésekre vonatkozó árakat, a teljesárút és a kedvezményest külön véve, utóbbinál rövidítve a tényleges kedvezményezetteket. A 3D-nél színekkel tettem különbséget abban, hogy milyen 3D szemüvegeket adnak az előadásokhoz. Ezt követi, hogy vetítenek-e artfilmeket, vannak-e filmklubok, matiné előadások és filmünnepek, amikor lényegesen olcsóbban mozizhat a közönség. Ezt a törzskártya és bérletrendszerek követik, valamint az egyéb vetítési különlegességekre vonatkozó információk, majd az opcionális tudnivalók mellett a jegyvásárlás technikai információi. A legvégén pedig a mozival kapcsolatos egyéb technikai információk és az elérhetőség, valamint a Google értékelés.

Mivel a táblázatok adatai zsúfoltak lettek, jelenleg átalakításra várnak, hogy átláthatóbb és egyszerűbb legyen a kezelés, ne azzal teljen az információ keresés, hogy bonyolult jelmagyarázatok mentén elvesszenek a látogatók a táblázatokban, hanem hogy gyorsan és egyszerűen jussanak információhoz. Ez a jövő, remélhetőleg fél éven belül már az új rendszeren szörfözhetnek a mozivilág olvasói.

2024. július 01. hétfő - Írta: Forgács Balázs
Mint azt sokan tudjátok, régóta fotózom a mozikat. Kezdetben úgy 2015-ig csak kattintgattam, hol szabad kézből, vakuval, állvánnyal, de utómunkálatokat nem végeztem velük. Ezekkel a fotókkal ez volt a szembe tűnő gond, hogy nem lehetett úgy belenyúlni, mint a nyersképfájlokba. Minimálisan lehetett a fényviszonyokkal mókolni, de az nem volt az igazi. Ezért egy időn túl, hogy komolyabb képfeldolgozást tegyek lehetővé, elkezdtem a raw fotózást. És bár ennek is volt egy tanulási folyamata mire tökéleteshez közeli képek születtek, mára közelebb értem a célomhoz.

Sok helyen jártam, a mai magyar mozik úgy 90%-át már végig fotóztam és a maradékot is igyekszem pótolni, ezt követően pedig lépést kívánok tartani a fejlődésekkel és minden mozinál a változást megörökíteni. A photoshop használata megtanított arra, hogy a fotókkal foglalkozni kell, a legapróbb részletekig, ez pedig időigényes feladat. Mivel erre rá kell szánni az ember szabadidejét, nem lehet csak úgy összecsapni. A képekkel eltöltött munka, azok számától függően akár több órás ténykedés is lehet vagy akár egy fél nap. Akkor kezdek neki, ha éppen van kedvem és türelmem is hozzá. Sokszor, ha egy új helyszínen járok, jönnek a türelmetlen kérések, kérdések, hogy mikor teszem közzé a fotókat. Aztán érkezik tőlem a válasz, hogy hamarosan, ami lehet egy hét, de akár egy hónap is. Szeretek egy valamivel foglalkozni és arra összpontosítani, mint például most egy mozitörténeti kutatásban mélyedtem el, ha időm engedi azzal foglalatoskodom. Ezt követően jönnek azok a fotófeldolgozások, amelyeket az elmúlt hónapban fotóztam. Legyetek türelemmel, sorra fognak kerülni.

A mozivilág weboldala jelenleg egy egyszemélyes vállalkozás, kiegészítőleg van egy rendszergazda, aki a honlap rendszereiért felel, de a szellemi tulajdon, ami megjelenik rajta, az csak a sajátomé. A szabadidőm egy része ennek a feltöltésére megy el és a kutatásaimat, fotófeldolgozásokat, akár a helyszíneken eltöltve mind időigényesek. Ezért sokatoktól türelmet kérek. Mindenre sor kerül majd.

2024. március 26. kedd - Írta: Forgács Balázs
Mindig is szerettem fotózni, kezdetben a legfőbb érdeklődési körömnek megfelelően a vonatokat fényképeztem filmes géppel, aztán pedig digitálissal. Nagy szám volt a kétezres évek közepén a kis, optikai zoomos kompakt fényképezőgép, videófelvevő funkcióval, nekem is volt ilyenem, aztán egy óvatlan helyzetben ellopták tőlem.

Ezt követte egy tükörreflexes digitális fényképezőgép, amelyet kezdetben állvány nélkül, majd pedig azzal kiegészítve használtam, szintén vonatokat fotózva. Míg aztán látva, hogy mennyien vannak egy gőzmozdonyparádén, ahogy 500-an ugyanazt a mozzanatot kapják lencsevégre, elment tőle a kedvem és kerestem valami olyan egyedi témát, amit csak én művelek, itt jött képbe a mozi.

Már középiskolás koromban nagy érdeklődést váltott ki belőlem a filmszínház. Ahogy gyerekként a mozdony füstje csapott meg, úgy kamaszként a mozi illata. A 90-es évek végén a helyi multiplex moziban szocializálódtam és magával ragadt a tökéletes hangzás, valamint az izgalmas filmek látványvilága. Sokáig nem is létezett más számomra, a multiplexek csillogása és titokzatos varázsa beszippantott. Amikor felkerültem Budapestre, valahogy hiányoltam a mozikról szóló bemutató weboldalakat. Hol, milyen hanggal, képpel, kényelmes ülésekkel találkozhatunk. Ekkor megszületett a moziélmény blog, de ott még főleg mások fotóit használtam fel.

Ellátogattam messzi vidéki mozikba, ahol egy-egy alkalommal már fotóztam is. Ez hamar egy rendszerré vált és amikor a mozivilág oldala megszületett, már több moziban is megfordultam. Folyamatosan tökéletesítettem a fotózási tudásomat, céltudatosan haladtam ebben a folyamatban, viszonylag hamar, néhány év alatt ismertté váltam a mozis szakmában, a kutatási munkám által pedig elismerést vívtam ki nem csak a mozisok között, hanem több település helytörténésze által is. Több évkönyvben jelent meg írásom. A jelenleg működő mozik 95%-áról van fotóm és 90%-a utólag feldolgozott képekkel vannak albumba rendezve. Van még munkám bőven, hiszen a folyamatos változások mind újabb lehetőséget kínálnak abban, hogy folyamatosan nyomon kövessem a mozik fejlődését akár a nézőtéri székcserékkel, a technikai újításokkal. Ezen kívül egykor bezárt mozikat is feltérképezek, amit lehet megörökítek az utókornak. Pontos számaim nincsenek, de 2008 óta, több mint 300 alkalommal voltam valahol fotózni. Jó kapcsolatot ápolok a nagy hálózatoktól a kis önkormányzati mozikig, ahová akármikor mehetek, hiszen ez nekik is jó reklám. Nekem pedig kapcsolati tőke, fejlődés és nem utolsó sorban szakmai elismerés. Havonta egy-két mozit látogatok meg ilyen módon, de egyre sűrűbben fordul elő, hogy már nem működő mozikat is lencsevégre kapok, főleg helytörténeti szempontból releváns moziépületeket, ilyenkor egy egész napot rászánok erre.

A célom, hogy az oldalamon megjeleníthető fotók nagyon nagy hányadában saját készítésűek legyenek. Ne kelljen kompromisszumot kötnöm saját magammal, hogy ha pl. a Cinema City egyik vidéki mozijáról esik szó, akkor oda egy sablon fotót tegyek fel. Lehessen válogatnom a saját albumaimból kedvemre. Nem utolsó sorban pedig majd, ha eljön az időm, akkor ezek a fotók jó helyre kerülve legyenek elérhetők az utókor számára.

2024. február 25. vasárnap - Írta: Forgács Balázs
Kaptam egy veréssel fenyegetést az egyik fotózásom alkalmával. Nem írok helyet, sem nevet, sem helyiséget, de megosztom veletek, mert megtörtént és rendkívül bosszantónak gondolom.

Évekkel ezelőtt egy tag jelentkezett a mozis, azóta már zárt facebook csoportomba, ahová a mozisokon kívül senki sem léphet be. Ez egy szakmai fórum, ahol a magyar mozikkal kapcsolatos információk és tudnivalók jelennek meg, nem feltétlenül a nézőközönség számára. Szóval jelentkezett egy tag, aki elmondása alapján xy mozinak az egyik dolgozója. Én minden új tagot üdvözlök a csoportban, mégpedig azzal a plusz infóval, hogy melyik moziból jött és a tevékenységét megjelölve. Ez egyrészt a családiasság, a bensőségesség miatt alakult így, másrészt az egymással való kapcsolattartás miatt. A csoportszabályzatban ezt le is írtam, hogy ne legyen meglepetés a későbbiekben. Ezt az embert is bemutattam, ahogyan szoktam és akkor kiderült, hogy ilyen névvel nem is dolgozik a moziban senki. Emberünk álnévvel jelentkezett, ráadásul, amikor utólag ezt megbeszéltem vele, kikérte magának, hogy én a saját általam létrehozott csoportban bárkit titulus szerint bemutassak. Engedtessék meg, hogy a saját csoportomba azt és úgy engedjek be, ahogy nekem tetszik. A szabályok nem ismerete pedig nem mentesít. Sőt, ha az egyén úgy viselkedik, olyan hangnemet üt meg, akár egy agresszív kritikával, kirakom és tiltom is. Nem kötelességem eltűrni az ilyen egyéneket, főleg álnévvel, krix-krax profilképpel. Tiszteljük meg egymást, hogy valódi névvel érkezünk, ez az alapgondolatom. Ebben az esetben kivételt tettem és bent hagytam.

Évekig nem is volt gond. Hanem aztán egy hír megosztása kapcsán egy olyan félreérthető címet adtam a cikknek, ami egyfajta kattintásvadász posztnak is beillett volna, a tartalom pedig kifogásolható volt. Nem volt hazugság, de pontosítást igényelt volna. Ezt elismerem, előfordult, hogy nem kellő körültekintéssel írtam meg egy-egy hírt. Viszont minden írásomat módosítottam, ha jogos és építőjellegű kritika érkezett. Viszont emberünk kifejezetten agresszív és személyeskedő hangnemben illette az írásomat és engem. Hazugnak nevezett és szerinte olyan dolgokba „kotnyeleskedem”, amihez semmi közöm. Ez volt az a pont, amit kitiltással jutalmaztam. Bár utána feleslegesen bocsánatot kértem.

Megint évek teltek el, az elmúlt félévben voltam fotózni az egyik moziban, ahol kijelentették, hogy mindent fotózhatok, de a gépházba nem mehetek fel. Állításuk szerint a gépész nem engedi. Gondoltam, felhívom a mozi vezetőjét, hogy akkor ez most miért áll tilalom alatt, végül ő külön engedélyezte számomra a betekintést. A fotózás végeztével betoppant a moziba a gépész is, pont nyitott a mozi. Előtte sosem láttam, nem tudtam, hogy ki ő, nem is sejtettem semmi rosszat. Kiderült, hogy emberünk az, akit évekkel ezelőtt kitettem az agresszív kritikája miatt. Mindenféle bemutatkozás nélkül, mint egy dölyfös pulyka, számonkért egy állítólagos „ki ez a f*sz” kérdést, amit visszakeresve sem találtam meg annak a kollégának a beszélgetésében, aki valószínűleg megmutatta neki, hogy mit beszéltünk, ráadásul ilyen nem volt, rosszul emlékezett vagy máshogy adták át neki a párbeszéd szövegét. Másrészt pedig megfenyegetett egy veréssel, mert kicsaptam őt a csoportból. Mindezt teljesen ideges, agresszív módon előadva. Nem gondoltam volna, hogy emberek ennyire, több éven át haragtartók tudnak maradni. Valószínűsítem azt is, hogy neki nagyon is fontos volt az a csoport és bántotta az önérzetét, hogy ki lett téve onnan. Harmadrészt pedig ennyire rávetíteni a másik emberre a frusztrációkat komoly pszichikai problémákat vet fel. Nem ártana önvizsgálatot tartani. Fenyegetőzni pedig bűncselekmény.

Több tanulságot is levontam ebből az ügyből. Részemről körültekintőbbnek kell lennem az oldalam hitelességét illetően. Nem szabad megengedni a bulvárosodást és a féligazságok terjesztését, pláne nem a clickbait cikkeket, ez mégiscsak egy félszakmai weboldal. Ezt kifejezetten néhány cikknél próbáltam ki, nem volt osztatlan a sikere. Ugyanakkor a névtelen forrásokhoz jogom van és nem adom ki őket senkinek, akkor sem, ha később nem valósul meg egy-egy korábbi döntés. Maximum helyesbítem az írást. Amióta több esetben is kifogásolhatók voltak korábbi cikkeim, igyekszem körültekintőbb lenni és megemelni a telefont, kérdezni kritikus témáknál főleg.

2024. február 16. péntek - Írta: Forgács Balázs
Tavaly óta próbálom optimalizálni a havi fotózási metodikát. Előtte az is előfordult, hogy egy nap akár három helyszínre is eljutottam, de ez azért sok, főleg 40-en túl, amikor az embernek a munkája mellett a családra, a testmozgásra és a pihenésre is oda kell figyelnie.

Tavaly elhatároztam, hogy havi kettő fotózás vagy egy fotózás és egy helyszíni kutatást tudok beleilleszteni a hétköznapjaimba és ez többé-kevésbé azért sikerült. Ha a kettő fotózásra kerül sor, akkor egy teljes portré és egy kiegészítő fotózást vállalok. Igyekeztem úgy megoldani, hogy földrajzilag egy helyen legyen a két helyszín és akkor egy nap alatt letudtam a fotózást. Ha ez nem jött össze, akkor egy vidéki és egy budapesti helyszínt igyekeztem összehozni. Ha pedig a kutatásaimhoz helyszíni utazást kellett beilleszteni, akkor csak egy fotózást vállaltam. Persze ez sem volt törvényszerű.

Az elmúlt bő egy évben azért sikerült valamelyest normalizálnom az utazásaimat. Volt, amikor egy napra sikerült besűrítene a két helyszínt, de előfordult, hogy két eltérő távoli szegletben lévő vidéki helyszínt látogattam meg egy hónapban, lekötve a szabadidőimet. Vázlatosan így nézett ki:

2023. évem

január – Cinema City Sopron teljes portré, Cinema Nagykanizsa kiegészítő fotózás (2 külön nap)

február – Sió Mozi Siófok kiegészítő fotózás

március – Cinema City Szolnok teljes portré, Szarvasi Mozi teljes portré (2 külön nap)

április – Makó kutatás + kiegészítő fotózás, Madách Mozi Balassagyarmat kiegészítő fotózás (2 külön nap)

május – Kultik Dunaújváros kiegészítő fotózás, Paksi Mozi kiegészítő fotózás, Pólus Center Mozi kiegészítő fotózás (Dunaújváros és Paks 1 nap alatt, Pólus külön nap)

június – Foton Veszprém teljes portré, Uránia Nemzeti Filmszínház teljes portré (2 külön nap)

július – Cinema City Nyíregyháza teljes portré, Balatonlelle kutatás + kiegészítő fotózás (2 külön nap)

augusztus – Városi Mozi Tapolca teljes portré, Art+ Cinema teljes portré (2 külön nap)

szeptember – Corvin Mozi kiegészítő fotózás, Est Mozi Tata kiegészítő fotózás (2 külön nap)

október – Malom Mozi Kecskemét teljes portré, Kőrös Art Mozi Nagykőrös kiegészítő fotózás (1 napon)

november – Városi Mozi Soltvadkert teljes portré, Városi Filmszínház Kiskunhalas kiegészítő fotózás (1 napon)

december – Mi Mozink Tatabánya teljes portré, Apolló Mozi Debrecen kiegészítő fotózás (2 külön nap)

2024. évem

január – Agóra Mozi Szekszárd teljes portré, Kultik Pécs kiegészítő fotózás, Celldömölk kutatás + fotózás (Szekszárd és Pécs 1 napon, Celldömölk egy másik napon)

február – Zalalövő kutatás + fotózás, Lurdy Mozi /tervezett/ (2 külön napon)

 

Idén az is elképzelhető, hogy nem ragaszkodom a havi kettő utazáshoz, elvégre a mozik 90%-át körbefotóztam már. Meglátjuk, energiafüggő. A települések mélykutatása pedig még csak nemrég kezdődött el. Mindenesetre élvezem. 😊

2024. január 30. kedd - Írta: Forgács Balázs
Mozgalmassá váltak a kutatások és a mozikat bemutató írások, miután az oldal tavaly szintet lépett. Igyekszem kéthavi szinten a kijönni egy-egy témával a mozihírek kétnaponta megjelenő írásai mellett, amely így le is foglal. Az elmúlt félévben kettő bemutatót és szintén kettő kutatást sikerült megjelentetnem vagy legalábbis elkezdenem.

A Mammut egy hosszabb előtörténeti kutatás volt, három hónap is eltelt mire sikerült minden szereplővel korrektúráztatni vagy legalábbis az egykor ott dolgozókkal végignyálazni, tartalmilag rendbe tenni. A celldömölki kutatás egy hosszabb folyamat volt, mert sajnos a digitális adatbázisokban a helyi sajtóanyagot nem találtam meg, Celldömölk könyvtárának oldalán viszont igen, csakhogy minden szám külön volt feltöltve és ez igen megnehezítette a keresést. Minden doksit külön kellett megnyitni, oldalanként kellett keresni a kulcsszavakat, amely elég időigényes feladat és feladja a leckét. Többszöri nekifutás után sikerült befejeznem a kutatást, azt követte az összegzés és a helyi szereplőkkel való egyeztetés, mire sikerült egy 6-7 oldalnyi anyagot összeállítani. Jelenleg éppen Celldömölkre utazom, mert külön találkozom a helyi művelődési ház vezetőjével és a volt moziban üzemelő színház igazgatójával, akik több 10 éve vannak a helyükön. Ők beszélnek a moziról és válaszolnak a kérdéseimre. Azért tartom fontosnak a személyes találkozót, mert sokkal gördülékenyebb így az egymás közti kommunikáció és nem mellesleg az a tapasztalatom, hogy például az idős mozisokkal sem könnyű telefonon beszélni az egészségi állapotukból kifolyólag, harmadrészt pedig a dolog komolysága is megköveteli.

A Malom Mozi bemutatója és rövid története viszonylag rövid idő alatt elkészült, ennek oka, hogy kecskeméti születésűként könnyebb dolgom volt, mivel egyrészt végig követtem a mozi életét, másrészt rendelkezésre álltak a digitalizált folyóiratokban a mozit érintő hírek, információk. A mozi oszlopos tagjai pedig komoly információkkal láttak el.

Zalalövőt egy tiktokos ismerős ajánlotta figyelmembe egy idős mozigépész miatt, akit személyesen ismer. Félő, hogy már nem sokáig él és érdemes megkérdezni őt. Beszéltem vele írásban, kissé távolságtartó ember, de lelkesen leír mindent, ami az életében történt. Fotózni és kutatni szintén el fogok menni, tervek szerint februárban vagy márciusban. Remélhetőleg sikerrel járok. A történetkutatást már elkezdtem, de elég hézagos a történet és még nagyon az elején tartok. Szükség lesz a helyi idegenvezetésre és a helytörténeti útmutatókra.

2024. január 02. kedd - Írta: Forgács Balázs
Összességében nagy változás történt mind az oldal életében, mind pedig a helyszíni bejárásaimban, ami a fotózásokat és a kutatásokat illeti. Néhány adatot osztanék meg az oldal esetében, címszavakban. De előtte hagy szóljak az oldalt érintő változásokról, amelyek külalakilag nem voltak számottevők, ám a beltartalomban nagyon is. A mozivilág 2.0-s változat újdonságait már korábban ismertettem, időközben készül a 3.0-s verzió, amely némileg a felhasználó oldaláról is feltűnik majd, ebbe integrálható be majd a mozijegyár kisokos programszinten. Várható megjelenést nem tudok mondani, de remélhetőleg még ebben az évben sor kerül rá. 😊 És most egy kis statisztika következik.

Helyszíni bejárások: 24 alkalom, ebből 11 teljes portré fotósorozat CC Sopron, CC Szolnok, Szarvasi Mozi, Veszprém Foton mozi, Uránia Nemzeti Filmszínház, CC Nyíregyháza, Városi Mozi Tapolca, Art+ Cinema, Malom Mozi Kecskemét, Városi Mozi Soltvadkert, Mi Mozink Tatabánya. 11 kiegészítő fotózás Cinema Nagykanizsa 1-es terem székcsere, Sió Mozi Siófok lézer vetítőgépek, Balassagyarmat Nagyterem átépítés, előtér változás, Dunaújváros lézervetítő, Paks büfé-jegypénztár átépítés, Pólus két moziterem ülésfelújítás, Corvin Mozi előtér és a Karády terem új vetítőgépe, Est Mozi Tata kanapésor a teremben, Kőrös Art Mozi Nagykőrös új ülések a nézőtéren, Városi Mozi Kiskunhalas új előtér arculat és újabb vetítőgép, Apolló Mozi Debrecen új büfé kialakítás. Kettő kutatásom volt Makón, régi mozik fotózás, beszélgetés helyi öreg mozisokkal, valamint Balatonlellén a kertmozi vetítőgépe, a régi mozik fotózása miatt, valamint kutatómunka is volt.

Az oldalon 114 mozihír jelent meg, a mozikisokosban 6 alkalommal frissültek a táblázatok, a mozi arcai menüben két alannyal készült interjú, a MoVi blogba kettő bejegyzés került. A mozitúra menüpontban 1, a mozihistóriában 4, a mozitechnikában 1 cikk került publikálásra.

2023. június 14. szerda - Írta: Forgács Balázs
Végbe ment a mozivilág oldalának megújítása, immár vége van a tesztidőszaknak, végleges formában üzemel. Apróbb módosítások még lehetnek, de a mozikisokos interaktívvá tételének és a későbbi mozikritika és az esetleges mozijáték felület kivételével már a most látható módon folytatódik az oldal.

Néhány gondolatot megosztanék az előzményekről. Egy barátom segítségével az előző rendszergazdától elhoztam az oldalt, mert nem éreztem biztonságban a kezelését. A kezdetekben csak arról volt szó, hogy új tárhelyre kerül, ám hamar be kellett látni, hogy a kódolással gondok vannak, nem is kicsik. Ezért némi anyagi ráfordítással alapjaiban kellett újraírni a mozivilág rendszerét, az eddig a neten innen-onnan összeszedett 6 000 kóddal működő oldal helyett már egyedileg megírt 18 000 kód szolgálja a napi működést. Tavaly a korábbi rendszergazda a moziélmény blogot viszonylag magas összegért vállalta volna a mozivilág részévé tenni, ez végül feledésbe merült... Az új környezetben viszont megalkotásra került nem is akármilyen megoldással. Az oldaltól önálló módon is működő blog az egész site szerves részének tekinthető beilleszthető és nagyítható képekkel, különleges karakterek beszúrásával. A blog bejegyzései nem láthatók a kiemelt bejegyzésekben, hiszen ezek nem a mozikat érintő kutatásokról, hírekről szólnak. Inkább személyesebb hangvételű bejegyzések. A főoldalon jobboldalon az 5 legfrissebb bejegyzés látható. Az elnevezésen sokat agyaltam, a moziélmény blog nem fejezi ki kellőképpen a témát, ezért a mozivilág szóösszetétel első két betűjét összeolvasva MoViBlognak neveztem el. Hangzásban a „movie” angol kifejezést is visszahallhatjuk belőle. A moziélmény kifejezést a régi bloggal együtt elengedtem. A mozitúra menü alá a múltban komolyabb kutatási anyagok kerültek fel, azonban ez már eltér az eredetileg a mozik bemutatását megcélzó felülettől, ezért a jövőben ide csak a megjelölt mozik portréja jelenne meg történeti kiegészítéssel. A kutatási anyagok és a régi mozik bemutatása a jövőben a mozihistória menüpont alá illeszkednek, ám a múltban megírt kutatások egyelőre maradnak a mozitúra menü alatt és később kerülnek esetlegesen szétválasztásra. Az egykori moziriport menü nem fejezte ki jól a tartalomra való utalást, ezért az ott található interjúk „a Mozi arcai” néven kerülnek publikálásra. A mozijegyár menü az évek alatt túlnőtte magát egyfajta részletes információs tábláztok gyűjtőhelyévé, ezért a neve mozikisokos lett, egy ideje a táblázatok nevei is erre utalnak. Ez a későbbiekben a bonyolultsága miatt interaktívvá való fejlesztés követi a kezelhetőség érdekében. A Rólunk menü „A Mozivilágról” elnevezést kapta, itt mutatkozik be oldalam, valamint a Rólam felirat alatt személyemről és az oldal történetéről írtam néhány említésre méltó sort, a többesszámot azért engedtem el, mert évek óta egyedül szerkesztem a weboldalt, néha vendégszerkesztőkkel kiegészülve. Tervben van a mozikritika oldal, amely különféle szempontok alapján pontozná a mozikat és így egyfajta ajánlást képezne az olvasó vagy a néző számára, hogy hol érdemes moziban filmet nézni és milyen kiszolgálásban, szolgáltatásban részesül, aki oda jegyet vált. A fejemben még egy heti játék menüpont is körvonalazódik MoVijáték néven, ahol a heti nézettségi rangsort kellene megtippelni, a nyeremény pedig mozijegy lenne vagy valamilyen egyéb ajándék. Ez annak függvénye, hogy a mozikkal sikerülne-e megegyezni erről valamilyen módon.