Az önkormányzati elvonások vesztesei

2025. április 02. szerda | Írta: Forgács Balázs
2021 óta szociális hozzájárulás címén szed be adót a gazdagabb városoktól az állam és arra hivatott, hogy a szegényebb bevétellel rendelkező önkormányzatok is forráshoz jussanak. Számítása az iparűzési adóból történik és minél nagyobb ez a nyereség, annál magasabb a hozzájárulás is. Az önkormányzatoknak nagyon mélyen a zsebeikbe kell nyúlniuk, hogy a szolidaritási adót kifizessék az állam felé, ezáltal sokkal kevesebb forrás áll rendelkezésre minden másra. Nem csak a szociális támogatásokra, pályázatokra, hanem az utak rendbetételére, kultúrára, épületek fenntartásra is kevesebb pénz jut. Ezeket az elvonásokat különféle adókkal, szolgáltatások magasabb összegével tudja valamelyest kompenzálni az adott település.

Az önkormányzati kezelésben működő moziknál magasabb jegyár, kevesebb árengedmény, szűkülő kedvezményezetti kör lehet a megszorítás mértéke. Szombathely körülbelül valamivel több mint 3 milliárd forint elvonásban részesül, ez nagyon megterheli a város költségvetését, amit ő is próbál racionalizálni. A saját kezelésű AGÓRA-Savaria Mozinál például enyhe jegyár emeléssel. Itt eddig a mozijegy 2000 forintba került, ezt követően 2220 forintra emelkedett úgy, hogy az őszi emelés előtt 1700 forint volt a jegyár. A hétfői mozinapi és a családi kedvezmény megszűnt, a kedvezménykártya kedvezményének a mértéke 20% helyett csak 10% lett. Vajon ki tudja gazdálkodni ezt a kikapcsolódást egy négytagú család? Ha ki is, de lehet, hogy kevesebbet költenek a büfében vagy havonta a kettő alkalom helyett csak egyszer mennek moziba.

A mozikat más sarc is sújtja, a SZÉP-kártyán lévő összegeket a létrehozástól számítva nem lehet mozijegyre beváltani. Ugyanis valami miatt a jogalkotó erre nem engedélyezte ennek használatát, míg például élőszereplős előadásokra vagy vetítésekre (pl. élő opera közvetítés) igen. De a mozikban büfétermékek vásárlására lehet vele fizetni. Ennek használhatóságával kapcsolatban a magyar mozik évről évre próbálnak egyeztetni a minisztériumokkal, kevés sikerrel. Akik korábban mégis éltek ezzel, figyelmeztetésben részesültek, aki ennek ellenére is elfogadja mozijegy vásárlásra, az komoly pénzbírsággal találja szembe magát. Pedig a nézők is igényelnék, ha mozijegyet megvásárolhatnának vele.

Ha ez nem lenne elég, a jogdíjakat bezsebelő Artisjus törvényileg engedélyezett módon szedi be a saját szájának íze szerinti tételeket a moziktól, ugyanis a filmekben elhangzott zeneszámok után ugyanúgy tartja a markát, mint a szünet alatt játszott zenékért. És hogy ezt hogyan és mi alapján számlázza ki? Az jó kérdés. Sok moziüzemeltető kap különféle számlát olyan tételekért is, amit a mozi nem használ. Van, akinél úgy számolnak fel szünetzenére anyagi terhet, hogy a mozi nem játszik szünetzenét. A jogorvoslat pedig gyakran elmarad vagy hosszas procedúra árán érvényesíthető. Egyeztetések a mozikat tömörítő szakmai érdekképviseletekkel folyamatban vannak, de nehézkes a párbeszéd, mert jogvédő iroda törvényi felhatalmazásra hivatkozik, ami sok esetben megkérdőjelezhetetlen.

Az energiaköltségekről ne is beszéljünk. Az elöregedő vetítőgépparkot nem minden mozinak van lehetősége záros határidőn belül lecserélni. A lézervetítők lényegesen kisebb energiaigénnyel üzemelnek, mint a xenonizzós változatok, amelyek szinte zabálják az áramot. Ráadásul a végszámlán nem a lakossági áramár szerepel, hanem a magasabb piaci.

Említsük meg azt is, hogy a mozijegy árának csak 50%-a a mozié, a másik része a film forgalmazóé. Igaz a büfével némileg képessé válik ellensúlyozni a bevételt pozitív irányba. De reklámfilmek vetítésével, különféle termékek hirdetésével is némi bevételhez juthatnak. A jegyár- és büfébevételek függenek a filmkínálattól és a filmek műfajától. A közönségfilmek nézői gyakrabban fogyasztanak a nézőtéren, mint a rétegfilmeké. Más mozik saját filmforgalmazási területen is tevékenykednek, lényegesen magasabb túlélési esélyekkel rendelkeznek, mint azok, akik csak moziüzemeltetéssel foglalkoznak.

A filmszínházak jelentős kiadása a bérköltségekben is megmutatkozik, ami az infláció növekedésével csak fokozódik.

Nagyjából elmondható, hogy a filmszínházak többsége eltérő, de nagyon hasonló problémákkal küzd, igyekeznek a lehetőségeikhez képest fejleszteni és fennmaradni, de amíg nincsen hathatós állami segítségnyújtás, addig kihívásokkal és megpróbáltatásokkal kell együtt élniük.

Utoljára frissítve: 2025. április 02. szerda 08:40