A rendezvényen Kenyeres Tibor, a helyi lokálpatrióta egyesület titkára köszöntötte a résztvevőket. Az eseménnyel emléket kívántak állítani az 1943. augusztus 20-án nyitott mozgónak. A háború alatt folyamatosan emelkedett a nézőszám, 1950-ban államosították. A mozi életének mélypontja egy féloldalas cetli volt, amelyet a Mozgóképüzemi Nemzeti Vállalat juttatott el a filmszínház tulajdonosaihoz. Közölték velük, hogy az épület és a berendezések az állam tulajdonába kerültek, cserébe semmit sem folyósítottak. A két családtól elvették a megélhetésüket. Az intézményt 1952-1992-ig a Bács-Kiskun megyei Moziüzemi Vállalat működtette, majd bezárt.
Az emléktábla egy filmszalagon örökíti meg a Hunyadi Mozgó emlékét. A rendezvény után közös áhitatra hívták az egybegyűlteket a református templomban, ezt követően a gyülekezet házában levetítették a Kerekegyházhoz kötődő korabeli, Kerek Ferkó című magyar játékfilmet.
Tavaly októberben egy napra megnyitották a mozit és megemlékeztek a település mozitörténetéről is. 1938-ban Kálóczy Ferencné rendelkezett először mozgóképüzemi mutatvány engedéllyel, a Fő utcán vitéz Bognár Alajos kocsmájában működtek 16 mm-es vetítésekkel, előadások csak hétvégén voltak. Az engedélyt később dr. Bedő Bélné vette át. Ekkor írtak ki pályázatot a kerekegyházi mozi működtetésére, amelyet özvegy vitéz Boncz pálné és Huszár János nyertek el. Közösen vásároltak telket a Hunyadi utcában, ahol felépítették a Hunyadi Mozgót. A 70-es, 80-as években a 6000 fős lakosság mellett évi 53-54 ezer látogatója volt a mozinak, a 90-es évek elejére ez a szám 20 ezer fő alá csökkent. A helyi lokálpatrióta egyesület kutatta fel a TETRA típusú 16 mm-es vetítőgépet, amellyel még a régi moziban vetítettek, ezt felújították és kiállították. Az ünnepségen a mozi üzemeltetőinek leszármazottjai vetített képes előadást tartottak az építésről, nehézségekről, működtetésről. A tavalyi eseményen levetítették Dr. Kovács István című filmet, Páger Antal főszereplésével.
fotók: Kerekegyházi Lokálpatrióta Egyesület facebook